Blog

Ako sa počas leta efektívne chrániť pred slnkom I – Ako zvoliť správnu ochranu?

Žena, ktorá sa opaľuje na pláži v lete

Moderným trendom 21. storočia je na rozdiel od stredoveku opálená pokožka. Každý z nás ju chce mať krásnu bronzovú, bez pľuzgierov, začervenania, či šupín. S trendom globálneho otepľovania a zmenou klímy však rastú nie len teploty, ale aj intenzita slnečných lúčov, ktoré majú priamy vplyv na našu pokožku. Čo všetko je dôležité pri výbere správneho ochranného prostriedku pred slnečným žiarením, vám napovie tento článok.

 

Čo je to opaľovanie sa (slnenie) a prečo je do istej miery prospešné?

Opaľovanie je možné definovať ako činnosť, pri ktorej je pokožka ľudského tela dobrovoľne a cielene vystavovaná slnečnému (ultrafialovému) žiareniu. Cieľom takejto činnosti je získať opálenie, teda stmavnutie pokožky. Opaľovať sa je možné vonku alebo v soláriách. Soláriá nahrádzajú prirodzené slnečné žiarenie horským slnkom, ktoré je vyžarované umelým žiaričom. Neprimeraný pobyt na slnku môže okrem nepríjemných estetických zmien na koži ako sú pigmentové škvrny alebo vrásky spôsobiť aj nebezpečnejšie kožné zmeny – melanóm, alebo zhubný nádor pokožky. Ten sa najčastejšie spája s materskými znamienkami.

Aj napriek tomu, že sa o opaľovaní posledné roky hovorí z dôvodu zdravotného rizika skepticky, má aj niekoľko výhod. Najdôležitejšou a zároveň najznámejšou z nich je tvorba vitamínu D.  Vitamín D je nevyhnutný v mnohých oblastiach, vrátane psychického aj fyzického zdravia. Je dôležitý pre imunitu, pohybový aparát, zuby, predchádzanie úzkosti, depresii a únave a pod.

 

Fototypy podľa Fitzpatrickovej stupnice

Zaradenie do fototypu funguje na základe množstva melanínu v koži – ide o pigment, ktorý sa podieľa na sfarbení kože, vlasov a časti oka. Podieľa sa na ochrane pred účinkami slnečného žiarenia a podľa najnovších štúdií môže mať aj regeneračný účinok na poškodenie DNA v kožných bunkách. Fototypy sú dané geneticky a sú prispôsobené prostrediu a populácii jedinca:

  • Fototyp I = keltský – tento fototyp je charakteristický veľmi svetlou pokožkou, ryšavými vlasmi, modrými očami a s častým výskytom pieh. Koža pri pobyte na slnku nestmavne, len sčervenie, a to už pri expozícii 5 – 10 minút (expozícia je vždy udávaná bez použitia ochranného prípravku). Spálenia bývajú často bolestivé, dokonca s výskytom pľuzgierov.
  • Fototyp II – u fototypu II je typický vzhľad so svetlom pleťou aj vlasmi (najčastejšie blonďavé, resp. svetlohnedé), s modrými, zelenými alebo sivými očami a s občasnými pehami. Rovnako ako fototyp I sa opaľujú dočervena a ľahko sa spália už po 10 – 20 minútach pobytu na slnku.
  • Fototyp III – ľudia s týmto fototypom majú svetlohnedú pokožku a väčšinou hnedé vlasy aj oči. Slnko znášajú oveľa lepšie, opaľujú sa dobre a spália sa len zriedka. Prejavy vystavenia sa slnečnému žiareniu sa ukážu po 20 – 30 minútach. Tento fototyp je však náchylný na vznik pigmentových škvŕn.
  • Fototyp IV = stredomorský – fototyp IV je charakteristický tmavou pokožkou, očami aj vlasmi. Takmer nikdy sa nespália a slnko je pre nich bezpečné 40 minút.
  • Fototypy V a VI – zástupcovia tohto týchto fototypov sú najmä príslušníci arabských/niektorých ázijských krajín (V) a afrických krajín (VI). Ide o najtmavšie fototypy s tmavou kožou a čiernymi vlasmi, ktoré sa nikdy nespália. Na slnku vydržia bez vážnejších prejavov na koži pokojne aj 1 – 2 hod.

 

Ultrafialové žiarenie – UVA vs. UVB

Ultrafialové žiarenie je jednou zo zložiek slnečného žiarenia. Skladá sa z dvoch typov lúčov – UVA a UVB. Súčasťou UV žiarenia je aj UVC žiarenie, to je však takmer 100 %-tne absorbované atmosférou Zeme.

UVA žiarenie tvorí 95 % žiarenia dopadajúceho na povrch Zeme. Je to škodlivejšie – preniká hlboko do pokožky, poškodzuje DNA kožných buniek a podporuje tvorbu voľných radikálov, ktoré priamo poškodzujú kožné bunky. Je teda pôvodcom niektorých typov rakoviny kože. Je zodpovedné za starnutie pokožky, slnečnú alergiu, aj pigmentové škvrny. Keďže UVA žiarenie prechádza hlboko, môže spôsobiť aj poškodenie zraku, konkrétne žltej škvrny. Na rozdiel od UVB žiarenia sa jeho účinok prejaví už niekoľko hodín po vystavení sa slnečnému žiareniu a rýchlo aj zmizne.

UVB žiarenie tvorí asi 5 % UV žiarenia a je zodpovedné za to, čo je naším cieľom pri opaľovaní sa – stmavnutie pokožky, no aj za to, keď to so slnkom neodhadnete – spálenie. Preniká len do vrchných vrstiev pokožky a tiež zapríčiňuje jej predčasné starnutie – vznik vrások alebo pigmentových škvŕn a rakovinu kože. Účinok sa prejaví až o niekoľko dní a pretrváva mesiace. Táto zložka žiarenia je zodpovedná aj za stimuláciu tvorby vitamínu D.

Sun Protection Factor, Peristant Pigment Darkering a UV filtre

SPF (Sun Protection Factor; na Slovensku OF = ochranný faktor) je veličina, ktorá udáva dobu, počas ktorej bude daný prípravok chrániť pokožku pred ultrafialovým žiarením (UVB). Vyjadruje za aký čas po nanesení prípravku sa pokožka spáli s porovnaní s tým, za aký čas by sa spálila, ak by ste neaplikovali prípravok s SPF alebo žiaden prípravok. Túto ochranu však dokáže poskytnúť, len ak je nanesený v súlade so zásadami o správnom slnení – v dostatočnom množstve, dostatočný čas pred opaľovaním a na všetky miesta na tele. Existujú 3 typy SPF:

  • prípravky s nízkym stupňom ochrany – do 15 SPF
  • prípravky s nízkym stupňom ochrany – do 30 SPF
  • prípravky s nízkym stupňom ochrany – od 30 SPF

U citlivej, suchej, zrelej a detskej pokožky by ste mali VŽDY aplikovať prípravok s SPF 50+. Pokožka týchto ľudí je náchylnejšia na poškodenie, krehkejšia a potrebuje lepšiu ochranu. Rovnako to platí aj pre pokožku tváre bez ohľadu na vek. Pokiaľ sledujete ochranu aj pred UVA žiarením, všímajte si hodnotu PPD (Persistant Pigment Darkering). Označené môžu byť buď hodnotou (ako pri SPF, aj tu platí, že čím vyššia hodnota, tým lepšia ochrana) alebo ako PA s rôznym počtom znamienok +.

Okrem ochranného faktora SPF je dôležité všímať si aj prítomnosť a pomer a typ UV filtrov. Pre porovnanie, SPF 15 blokuje približne 93 % UVB a SPF 50 až 98 % UVB lúčov. V opaľovacích prípravkoch sa nachádzajú 2 typy filtrov:

  • Chemické UV filtre – predstavujú ich chemické látky schopné absorbovať UV žiarenie a meniť ho na teplo. Na pokožke sa však nedokážu udržať dlho, rýchlo sa vstrebávajú a majú tak krátkodobý účinok. Tým, že sa vstrebávajú, je možné ich detegovať aj v krvi, či moči – je preto potrebné sa informovať, ktoré látky sú bezpečné napr. u tehotných žien. Ich výhodami je najmä ľahká roztierateľnosť, menšie množstvo, možnosť kombinácie s make-upmi, či odolnosť. Medzi chemické UV filtre patria napr. oktokrylén, avobenzón, benzofenón alebo oxobenzón.
  • Fyzikálne UV filtre (tiež nazývané ako minerálne filtre) – sú zastúpené časticami, ktoré majú schopnosť odrážať lúče UV žiarenia a nepúšťajú ho do kože. Používajú sa najmä u detí a ľudí trpiacich kožnými ochoreniami, no často sa vyskytujú v kombinácii s chemickými filtrami. Aj keď sú bezpečnejšie, majú niekoľko nevýhod – ľahko sa zmývajú a zanechávajú biele škvrny. Okrem toho sú tieto zlúčeniny (avšak len vo forme nanočastíc) toxické pre fytoplanktón a spôsobujú tak narušenie fungovania morského ekosystému. Patrí sem napr. oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý.

Okrem fyzikálnych a chemických filtrov existuje aj tretí typ – tzv. hybridné filtre. Ide o chemické filtre, ktoré sa správajú ako fyzikálne, to znamená, že majú schopnosť odrážať UV lúče.

Pokiaľ je vaša pokožka extrémne citlivá, môžete využiť aj prírodné opaľovacie krémy – sú väčšinou nealergizujúce, bezpečné a šetrné k podmorskému svetu. Obsahujú najmä vitamín E a mnoho extraktov a olejov – jojobový, arganový, či kokosový.

 

Zaujímavé pojmy, na ktoré možno narazíte…

Tanorexia – termín tanorexia opisuje nutkavú a častú návštevu solária alebo časté opaľovanie sa z dôvodu domnienky, že má  stále príliš bledú pokožku. Vyskytuje sa prirodzene hlavne u bielej rasy obyvateľstva. Zvyčajne je spojená aj s inou psychiatrickou poruchou, napr. úzkostnými poruchami, či poruchami príjmu potravy.

Malorka akné – predstavuje špecifickú formu alergie na slnko. Vzniká kombináciou opaľovania sa, morskej vody a piesku s niektorými zložkami opaľovacích krémov (najmä tukmi a emulgátormi). Vplyvom týchto činiteľov sa upchávajú póry na pokožke a vznikajú vyrážky, ktoré intenzívne svrbia. Nie sú však zapálené, aj keď môžu byť začervenané, preto sa neliečia ako typické akné, vyskytujú sa však vo zvýšenej miere u ľudí, ktorý majú sklon k tvorbe akné. Na úľavu od svrbenia je možné použiť lokálne alebo celkové antihistaminiká (liečivá proti alergii), prípadne prípravky s dexpantenolom. Predchádzať Malorka akné viete používaním nemastných opaľovacích prípravkov.

Úpal – vzniká pri prehriatí organizmu, pri ktorom sa narúša jeho termoregulácia. Dôvodom pre vznik nemusí byť slnko, stačia len vysoké teploty. Typickými príznakmi sú bolesti hlavy, zimnica bez horúčky, či absencia potenia.

Úžeh – vzniká z dôvodu dlhého pobytu na slnku, kvôli čomu dochádza k prehriatiu mozgu sprevádzaného únavou, horúčkou a spálením pokožky. Môže sa objaviť až po niekoľkých hodinách.